Hýbe nezmyselnosť slovenskou politickou scénou?

Autor: Ľuboš Konečný | 7.3.2006 o 14:53 | Karma článku: 4,86 | Prečítané:  1397x

Voľby sa blížia, tužba v nich uspieť je vysoká. A tak sa politici snažia vymyslieť niečo, čo by ich do parlamentu vynieslo. Jedným z trikov je spájanie sa do predvolebných koalícií.

V uplynulom týždni som zaznamenal dva pokusy o spojenie sa do koalícií pred voľbami. Prvé sa týkalo KDH a OKS, druhé SF a troch menších strán. Konkrétne SZ, DÚ a DSS. V prvom prípade sa spojenie neudialo, v tom druhom áno. V tom prom prípade prišla iniciatíva zo strany OKS, teda toho "menšieho partnera". V tom druhom zo strany SF, čiže toho "väčšieho". V tom prvom som dúfal, že to dopadne spojením, v tom druhom naopak. V tom prvom to neviedlo k spojeniu, v tom druhom áno.

KDH + OKS

V nasledujúcom volebnom období sa bude oslavovať dvatsiate výročie nežnej revolúcie. Ľudia z KDH a OKS sú tými, ktorí sa na tejto, podľa mňa najväčšej udalosti v histórii Slovenska podielali. To oni položili základy štátu, ktorý sa musel budovať od základov. To oni zostavili prvú porevolučnú vládu. To oni držali slovenskú politiku nad vodou v chvíľach, keď sa zdalo, že to všetko povedie k tragédiám. A teraz, keď sa blížia voľby, mali ľudia z týchto strán šancu opätovne sa spojiť a ukázať, že sú stále nerozlučnými partnermi. Nestalo sa. A to aj napriek tomu, že OKS nepožadovalo nijakú vysokú pozíciu. Chceli len 31. miesto. Malo ísť v podstate len o symboliku 20 ročného spojenectva. Ako sa zachovalo KDH? To si nezmyselne chránilo kandidátnu listinu pred ľudmi "zvonku". Takto "pošpiniť" tradíciu dobrých vzťahov medzi ľudmi z týchto srán nebol podľa mňa vôbec šťastným počinom. Ale čo už.

SF + SZ, DÚ, DSS

Tak tomuto ťahu vôbec nerozumiem. Keď sa na to pozeram zo strany SF nechapem prečo pristúpili k takémuto kroku. Vidina prílevu preferencií je nezmyselná. Strany ako SZ, DÚ či novovznikajúca DSS nemajú skoro žiadnych voličov. Osobnosti, ktoré tieto strany reprezentujú sa pre verejnosť neznáme (snáď okrem Jána Budaja). Takže ani personálne posilnenie SF nie je veľmi reálne. Aký prospech z tohto kroku teda vyplynie pre SF? To pre mňa ostáva záhadou. Keď sa na to pozerám očami troch menších strán je to už pochopitelnejšie. Chcú sa dostať verejnosti "na oči". Chcú sa dostať do parlamnetu. To je samozrejme normálne. Avšak niečo ma aj tak prekvapilo. Konkrétne zapojenie sa DSS do tohto projektu. DSS tvoria ľudia, ktorí nesúhlasili so zlúčením DS s SDKÚ. Tento krok mi príde ako istá pomsta - keď vy k SDKÚ, tak mi k SF. Ale, vstupovať do koalície so stranou, ktorá sa na verejnosti prezentuje ako populistická "socdemácka" strana, mi nepríde najrozumnejšie... Ale to už nechám na zváženie pre DSS a ľudí okolo Braňa Hochela.

Počínanie slovenských poitických strán je zdá sa aj naďalej veľkou neznámou pre všetkých, ktorí nie sú priamo angažovaní. Jednotlivé kroky strán mi častokrát prídu ako nezmyselné. A ja len dúfam, že vedia čo robia. Pretože zveriť štát ľuďom, ktorí robia samé nezmysly mi nie je dvakrát po chuti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Čo všetko dokáže za týždeň Andrej Danko (píše Samo Marec)

Parlament je ako Fekišovce, len horší.

Píše Martin Kugla

Matovič hrá užitočného idiota oligarchiátu

Namiesto boja proti mafii Matovič máva ideologickou zástavou.


Už ste čítali?