Do pekla, tak spravme si už raz po svojom! Ako Slováci!

Autor: Ľuboš Konečný | 3.1.2006 o 16:27 | (upravené 28.3.2014 o 2:29) Karma článku: 6,84 | Prečítané:  1851x

Téma slovenského nacionalizmu bola stredom pozornosti verejnej diskusie už mnohokrát. Tak prečo si do nej „nekopnúť“ ešte raz?

 

 

Nepamätám si kedy som sa s ním stretol po prvý raz, no pokúsiť sa to uhádnuť môžem. Keď som bol menší (správne by malo byť asi mladší), zvykol som pozerať Televízne noviny (resp. Udalosti, či ako sa to vtedy volalo) s mojimi starými rodičmi. Bolo to v čase, keď bol na výslní LenOn. A on sa teda láskou k iným krajinám veľmi hrdiť nemohol (a vlastne ani nemôže). Takže to bolo zrejme vtedy.

 

Stretnutie s nacionalizmom, ktoré si pamätám, sa odohralo keď som prešiel so základnej školy na osemročné gymnázium. Bolo to na hodinách, kde sme sa mali naučiť reč iného národa. Človek by si povedal, že na hodinách, kde sa vyučuje cudzí jazyk sa také niečo ani stať nemôže. A predsa. Namiesto toho, aby nám bola vštepovaná akási úcta k iným krajinám, národom, museli sme čeliť ohováraniu, posmeškovaniu, urážaniu na adresu rôznych krajín. Keď niekto niečo povedal zle (teda, že spravil nejakú chybu v gramatike, a pod.), okamžite bol označený ako Mongol, Maďar, či spolu ako mongolský Maďar. Možno to bolo myslené humorne, no pre mňa to až také humorné nebolo.

 

Všimol som si ale, že podobné označenia sa používajú aj bežne medzi ľuďmi: ty Tatár, smrdíš jak cigán, ... a iné hanlivé užívanie názvov iných národov či etník. A takéto označenia sa nepoužívajú len medzi „ľudom pospolitým“, ale i v najvyšších politických kruhoch: napr. keď sa Mečiar pýtal ľudí, či tu chcú mať Švajčiarsko, alebo Rumunsko. Už vtedy ho musel upozorniť jeho (vtedy ešte verný) minister zahraničných vecí Milan Kňažko, že názov krajiny by sa nemal používať ako nejaká nálepka na označenie niečoho – Rumunsko = bieda, ... Iným príkladom, a ešte horším, ako sa nemá správať k iným národom je vyjadrovanie sa, ktoré predvádza SNS na čele s žilinským oligarchom Jánom Slotom. Je až nepochopiteľné, že keď tento človek povie, že pôjde „na tankoch“ na Budapešť, ľudia sa len zasmejú a neberú to vôbec vážne. V horšom prípade sa s týmto názorom stotožnia.

 

Ale nacionalizmus sa neprejavuje len takýmito „neškodnými“ rečami. Niektorí z vás si určite ešte spomenú na „boj“, ktorý sa rozpútal okolo prijímania jazykového zákona na začiatku 90-tych rokov. SNS a Matica slovenská navrhli zákon, ktorým sa mal slovenský jazyk ustanoviť ako štátny a úradný jazyk „na celom území Slovenskej republiky bez výnimky“. Neschopnosť a neochota byť tolerantný k iným, je typickým prejavom nacionalizmu. Takisto musím povedať, že takéto počínanie sa mi v hlave spája aj s pocitom menejcennosti. Keby bol nacionalista hrdý, dokáže uznať i iných. Ale keďže je nacionalista iba nacionalistom a nie hrdým patriotom, je to jasné.

 

Mne sa správne „národovstvo“ spája i s tým, že človek dokáže uznať kvality iných národov. Je hrdý na svoj národ, ale zároveň nie je doň slepo zahľadený. Proste vie sa správať k iným ako partner, a na úrovni.

 

Ešte k tomu pocitu menejcennosti. Krásnym príkladom je veta Víťazoslava Mórica z roku 1990, keď sa bojovalo o vyššie spomínaný zákon. Citujem: „Do pekla, tak spravme si už raz po svojom! Ako Slováci!“ Tak to je presne to. Tu Vítko ukazuje ako dôveruje sebe a národu. Veď v tej vete tvrdí, že Slováci ešte nikdy nerozhodli podľa seba. Jednoducho on národu neverí. Tak tomu ja hovorím národniar. Plná huba Slováctva. A čo si o ňom myslí? Že je slabým ničím. A to bol v tej dobe predsedom SNS. Krása!

 

 

Podľa mňa nie je nacionalizmus ničím iným ako pohŕdaním sebou samým a nedôverou v seba a svoje schopnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Čo všetko dokáže za týždeň Andrej Danko (píše Samo Marec)

Parlament je ako Fekišovce, len horší.

Píše Martin Kugla

Matovič hrá užitočného idiota oligarchiátu

Namiesto boja proti mafii Matovič máva ideologickou zástavou.


Už ste čítali?