Pomýlené KDH a šanca novembra 2010

Autor: Ľuboš Konečný | 17.11.2010 o 1:52 | (upravené 6.11.2013 o 16:30) Karma článku: 6,11 | Prečítané:  632x

Dnes je 21. výročie udalostí, ktoré nazývame Nežnou revolúciou. Udalostí, ktoré nám ponúkli slobodu. Dvadsaťjeden rokov po tomto, pre mňa stále nadpozemskom vzopätí mi je smutno. Dôvodom sú nadchádzajúce komunálne voľby.

www.shooty.skTo, čo počas nich vidím, mi príde opakom toho, o čo sa usilovali ľudia Novembra‘. Je to už pomerne bežné, často sa to stáva. Málokoho to dnes prekvapí, či nebodaj šokuje. Mňa, opäť raz, áno. To, že strany uzatvárajú na komunálnej a regionálnej úrovni čudesné koalície a partnerstvá je na Slovensku akceptovaný štandard. No niekedy to zájde tak ďaleko, že je nemožné mlčky prejsť okolo. Ako napríklad teraz.

Ponúknem Vám konkrétny príklad: Brezno, komunálne voľby 2010. Aktuálny primátor kandiduje za koalíciu strán Smer-SD a SNS, s verejnou podporou strán ĽS-HZDS, KSS a ...KDH.

... a moja otázka znie

To myslí KDH vážne?

To KDH, ktorého základy sa tvorili v prostredí kresťanského disentu pred novembrom '89, sa takto otvorene a nehanebne spája s KSS? To KDH, ktoré bolo hlavnou politickou silou v boji proti zhubnému mečiarizmu a v Národnej rade opakovane zvádzalo súboje o zrušenie amnestií udelených Vladimírom Mečiarom, sa spája s HZDS? To KDH, ktoré sa ústami Františka Mikloška ospravedlnilo našim Maďarom za krivdy na nich spáchané v rokoch 1945 – 1948, sa spája s hrubými nacionalistami Jána Slotu? To KDH, ktoré naprávalo ekonomické škody napáchané komunizmom, mečiarizmom a v predošlom volebnom období garnitúrou Roberta Fica, sa spája práve s posledným menovaným a jeho Smerom?

To si KDH robí srandu? A z koho si ju robí? Z nás? Zo seba? Z Novembra?

Bohužiaľ, podobné spojenectvá nie sú výsadou KDH. Aj ostatné demokratické strany sa k podobným krokom uchyľujú až neznesiteľne často.

Šanca, ktorú máme

Domnievam sa, že je namieste povedať –stačilo! Slovenskí demokrati sa musia rozhodnúť. Buď chcú zo Slovenska vybudovať slušnú a prosperujúcu krajinu, alebo chcú krátkodobo profitovať z nehanebných partnerstiev. Toto rozhodnutie proste musí padnúť.

Dnešok je, tak isto ako pred vyše dvoma desaťročiami, šancou. V ‘osemdesiatom deviatom’ sa ponúknutá šanca využila. Vtedy sa spoločnosť spojila a povedala samozvaným vládcom nie. Dnes by voleným politikom stačilo povedať, že si prajeme, aby politiku robili inak. Dokonca to máme neporovnateľne jednoduchšie – nemusíme sa obávať tvrdej represie. Stačí napísať článok, podpísať petíciu, voliť inak. Iba ak prekonáme pohodlie mlčania, môžeme niečo zmeniť.

To je naša časť šance.

Jej druhá časť je v rukách vedenia KDH a ostatných demokratických strán. Ba aj radoví členovia majú svoj podiel zodpovednosti. Strany, ktoré považujú November za dôležitú, a hlavne pozitívnu zmenu, už nesmú tolerovať, a najmä praktikovať takéto spojenectvá.

Viera, rozum, činy

Chcel by som veriť, že dnešné, demokratické, Slovensko má silu odmietnuť spojenectvá s ľuďmi, ktorí si November nevšimli, kachličkovali, či proti nemu dokonca bojovali. Rozum a osobná skúsenosť mi našepkávajú, že veriť v takú zmenu nemá veľký zmysel. OK. Veriť možno nie. Ale konať áno. Nech je teda tento článok mojim príspevkom k využitiu ponúkanej šance.

 

Autor pracuje ako poradca v primátorskej kampani Alexandra Boteva (s podporou SDKÚ-DS, SaS) v Brezne.


http://vybrali.sme.sk/c/Pomylene-KDH-sanca-novembra-2010/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Parlament je plný grobianov, menších a väčších bláznov a fašistov (píše Samo Marec)

Parlament je ako Fekišovce, len horší.

Píše Martin Kugla

Matovič hrá užitočného idiota oligarchiátu

Namiesto boja proti mafii Matovič máva ideologickou zástavou.


Už ste čítali?