SDKÚ - Demokratická strana(?)

Autor: Ľuboš Konečný | 9.3.2008 o 4:00 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  1075x

Moja babka hovorí, že človek časom stráca najprv krásu, potom stratí silu a nakoniec aj rozum. U Mikuláša Dzurindu a jeho strany to zrejme platí v obrátenom poradí.

Oni majú iný názor!!!Oni majú iný názor!!!www.aktualne.centrum.sk

SDKÚ-DS sa v sobotu 8. marca 2008 rozhodla, že akékoľvek spochybnenia svojho vedenia či smerovania tolerovať nebude. Ex-ministrovi Liškovi sa to ešte „prepieklo“, členom bratislavského regionálneho zväzu už nie. Ústredná rada rozhodla, že došlo k porušeniu stanov a Prezídium následne na jej podnet rozhodlo o podaní návrhu na vylúčenie a zároveň pozbavila dotknutých členov ich práv (podľa Stanov SDKÚ-DS, článok 8). To ako o tomto návrhu rozhodne Súd SDKÚ-DS je všetkým dopredu jasné.


Pach normalizácie

Spochybňovať samotný inštitút vylučovania by bolo nezmyselné. V odôvodnených prípadoch je takýto postup nevyhnutný, ba i správny. Bol takým i ostatný krok SDKÚ-DS? Ak sa v strane objaví osoba, alebo skupin(k)a osôb, ktoré porušujú morálne úzusy či hodnotové a ideové zásady strany, je pochopiteľné, že ďalšia spolupráca nie je možná. Príkladom môže byť „vysporiadanie sa“ KDH s poslancom Gaburom. Ak sa však v strane zrodí opozícia (ktorá je mimochodom svojimi názormi takmer nerozlíšiteľná od súčasného vedenia) s cieľom "dosiahnuť väčšiu demokratizáciu vnútorného života v strane a tým posilniť do budúcna SDKÚ-DS" (Andrej Petrek), je sobotné rozhodnutie Prezídia SDKÚ-DS nepriateľné. Vylučovať z dôvodu strachu o pozície je nemysliteľné. Predsedníctva slovenských strán sa správajú nie ako ich zvolení lídri, ale ako majitelia, ktorí si vo „svojom dome“ po hlavách skákať nenechajú. Akékoľvek práva členov vyjadriť (i verejne) nespokojnosť so stavom strany sa týmto stávajú bezpredmetnými. Vedenie strany si tak vytvorilo „image“ nekompromisného kata, ktorý sa bez najmenšieho záchvevu rozhodne skoncovať s každým, komu hlava vytŕča nad povolenú úroveň. Ak sa však predsedníctvo domnieva, že stav strachu je pre stranu prospešný, škaredo sa mýli.

 

Slovenská politika dnes a zajtra

Zarážajúcim je aj fakt, že takéhoto hrubého počinu sa nedopustili postkomunisti z Mečiarovho HZDS, či Ficovho Smeru. Dopustili sa ho ľudia, ktorí sa pred domácim i svetovým publikom hrajú na demokratov a ochrancov ľudských práv. Slovenská politika tak dostala ďalšiu ranu pod pás. Obávam sa, že toto volebné obdobie je na istú dobu posledným, ktoré z poslaneckých lavíc zažijú ľudia, pre ktorých je rešpektovanie istých pravidiel hry dôležitou súčasťou politiky. Fico nemá žiadne zábrany a posilnený stavom, v ktorom proti nemu nestojí (nesedí) v parlamente opozícia schopná poukazovať na chyby, ktorých sa dopúšťa, popustí uzdu svojej fantázii ešte viac. Nechcem si ani len predstaviť, čo sa môže diať.

V takejto situácii môže niekomu v hlave skrsnúť myšlienka, že „mladá krv“ by túto zlú situáciu mohla napraviť. Keďže som sám členom politicky orientovanej mládežníckej organizácie a prichádzam do kontaktu s ľuďmi, ktorí v budúcnosti pravdepodobne okúsia (pa)chuť politiky, chcem všetkých „snílkov“ vyviesť z omylu. Aj v radoch mladých sa podobná nechuť rešpektovať demokratické pravidlá hry objavuje veľmi často. Ako príklad nám môže poslúžiť veľmi podobná situácia tej, ktorá sa udiala v SDKÚ-DS. Pred pár rokmi bol na základe pochybných dôvodov z ODM vylúčení jej člen. Akej chyby sa dopustil? Dlhodobo kritizoval dianie v organizácii a pred Kongresom deklaroval odhodlanie kandidovať na post predsedu. Chyba! To, že v predsedníctve organizácie sedeli aj členovia vyššie spomínanej SDKÚ-DS je viac než symptomatické. Očakávania do budúcna teda veľmi veľké radšej nemajte.

 

Prezidentská mizéria na pokračovanie

Ďalšou zásadnou správou, ktorú nám vylučovanie z radov SDKÚ-DS poskytlo, je informácia o schopnosti kandidátky na prezidentskú funkciu, pani Ivety Radičovej, zachovať sa v kritickej situácii správne. Veľmi nerád by som spochybnil jej morálny kredit, jej hlasovanie na rokovaní Prezídia mi, bohužial, inú možnosť nedáva. Podľa dostupných správ i ona podporila odporúčanie na vylúčnie „rebelov“ navrhnuté predsedom Dzurindom. Motív tohto konania nie je v tejto situácii zásadný. Omnho dôležitejším je poznatok, že pani Radičová nespĺňa tie kritériá, ktorá na ňu kladú voliči, ktorí očakávajú, že sa zakaždým zasadí rešpektovanie demokratických pravidiel hry a za ochranu práv menšín, i tých vnútrostraníckych. Doteraz ponúknutí kandidáti na post Prezidenta SR tak nedávajú veľkú nádej na obrodenie tejto funkcie. Ďalší dobrý argument prečo hľadať naozaj dobrého prezidentského kandidáta. V minulých voľbách boli dvaja, v tých ďalších by mi vzhľadom na dnešnú, priam zúfalú situáciu stačil aj jeden.


Sila slobody

Čo sa týka SDKÚ-DS samotnej, nepredpokladám, že sa v jej radoch ešte objavia „opovážlivci“ ochotní riskovať svoje „politické krky“ a kritikou strany si vykoledovať ďalšiu verejnú popravu. SDKÚ-DS akosi zabúda, že konkurencia a slobodný trh nie sú prospešné len pre hospodárstvo ale i pre stranu samotnú. Len slobodná diskusia a výber tých najlepších myšlienok môžu strane pomôcť aj naďalej rásť a ponúknuť tak skutočnú alternatívu súčasnej koalícii. Mikuláš Dzurinda a ľudia okolo neho sa však rozhodli, že sloboda v ich strane nemá miesto. Ako vravel Ludwig von Mises – konať proti slobode, trhu a konkurencii, je to isté ako konať proti rozumu. SDKÚ–DS si teda vybrala cestu „nerozumu“. Čochvíľa tak najsilnejšia strana opozície stratí aj silu generovať zaujímavých ľudí, prezentujúcich zaujímavé myšlienky. Ak však voličom neponúkne niečo reálne, nie len reči o ochrane reforiem a boľševikoch, a nezapracuje tak na svojej kráse a príťažlivosti, neostane z nej nič len prázdna modrá bublina klesajúca ku dnu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Čo všetko dokáže za týždeň Andrej Danko (píše Samo Marec)

Parlament je ako Fekišovce, len horší.

Píše Martin Kugla

Matovič hrá užitočného idiota oligarchiátu

Namiesto boja proti mafii Matovič máva ideologickou zástavou.


Už ste čítali?